• kontakt@powlokiceramiczne.edu.pl

Powłoka ceramiczna: KROK PO KROKU. Ile schnie powłoka ceramiczna?

Powłoka ceramiczna: KROK PO KROKU. Ile schnie powłoka ceramiczna?

​Powłoki ceramiczne zdobywają rynek chemii samochodowej dzięki ich doskonałym parametrom technicznym. Stanowią najlepszą formę zabezpieczenia lakieru spośród dostępnych środków chemicznych. Ich skład jest stale udoskonalany a nowe powłoki ochronne otrzymują coraz trwalsze formuły, ułatwiające także ich aplikację.

Każda powłoka ceramiczna posiada indywidualną specyfikację uzależnioną od swojego składu chemicznego. W zależności od składu powłok i stopnia ich wiązania z lakierem samochodowym powłoki będą wymagały zachowania odpowiedniej temperatury i wilgotności w otoczeniu w jakim będą aplikowane. Wielu producentów zaznacza, że ich powłoki powinny być aplikowane w stosunkowo suchym miejscu, przy zachowaniu temperatury powyżej 15°C. Dzięki zachowaniu takiej temperatury można spodziewać się optymalnego związania powłoki z lakierem, a także utrzymania jednolitego efektu na powierzchni całego samochodu. Lakier samochodowy powinien zostać dokładnie oczyszczony i jak najlepiej przygotowany do impregnacji za pomocą usunięcia osadów smolistych i metalicznych, jak również poprzez dokładne odtłuszczenie go, bardzo ważne w przypadku aplikacji ceramiki. Elementy zabezpieczane nie mogą być rozgrzane, gdyż wpłynie to na szybkość schnięcia powłoki i może doprowadzić do nieprawidłowej reakcji środka z lakierem.

Aplikacja i docieranie powłok powinny przebiegać w zgodzie z instrukcjami zalecanymi przez producenta. Niektórzy producenci sugerują aplikację pierwszej warstwy i docieranie jej po kilku minutach w zależności od tego w jakiej temperaturze operujemy. Inni z kolei sugerują nałożenie tzw. warstwy wstępnej, której zadaniem będzie przygotowanie materiału do zabezpieczenia za pomocą powłoki ceramicznej. Warstwa wstępna zostaje więc dotarta natychmiast po aplikacji, po czym nakłada się na nią docelową warstwę ceramiki, którą pozostawia się na określony w instrukcji czas. Powłoki ceramiczne zaaplikowane na lakier schną w ciągu kilku – kilkunastu minut. Odpowiednio przygotowany materiał również będzie znaczącym czynnikiem w kwestii schnięcia i wiązania lakieru.

Po upłynięciu czasu wyznaczonego przez producenta należy dotrzeć powłokę ceramiczną. W tym celu warto skorzystać z miękkich, jednak niezbyt gęstych mikrofibr. Ich struktura powinna pozwalać na dotarcie i odpowiednie rozprowadzenie powłoki ceramicznej po powierzchni lakieru bez ryzyka nierównomiernego dotarcia powłoki, czy pozostawienia mazów na jego powierzchni. Należy pamiętać że niewłaściwe położenie i dotarcie powłoki ceramicznej może wiązać się z nieprzyjemnym efektem końcowym, lub niejednorodną strukturą lakieru samochodowego. Należy więc kierować się precyzyjnie wskazaniami producenta i dostosować technikę i szybkość docierania do powierzchni, wilgotności i temperatury otoczenia. Jeśli temperatura będzie zbyt wysoka, może doprowadzić do zbyt intensywnej reakcji z lakierem, skutkując jego uszkodzeniem. Powłokę docieramy mikrofibrami umożliwiającymi dokładne dotarcie i co ważne, wypolerowanie powierzchni lakieru zabezpieczonego powłoką ceramiczną. Podstawową mikrofibrą do docierania powłoki ceramicznej może być którakolwiek mikrofibra o gramaturze sięgającej 320GSM, czyli 320g mikrofibry na metr kwadratowy. Jest to optymalna gęstość pozwalająca na dotarcie powierzchni lakieru i jednoczesne wypolerowanie powłoki ceramicznej. Polerowanie powinno przebiegać kolistymi ruchami z niedużym dociskiem względem powierzchni lakieru. Niektórzy producenci sugerują, że najlepszą formą docierania jest docieranie za pomocą mokrej, lub wilgotnej mikrofibry. Docierając powłokę za pomocą takich akcesoriów należy pamiętać, aby do moczenia ściereczek nie używać zwykłej wody z kranu, tylko wodę demineralizowaną. Dzięki takiemu działaniu można zapobiec osadzaniu się na powierzchni lakieru kamienia pochodzącego z sieci kanalizacyjnej. Dzięki temu nie tylko zachowana zostanie sterylna czystość powłoki, ale także efekt końcowy będzie zdecydowanie lepszy.

Najważniejszą kwestia podczas schnięcia powłoki i docierania jej na powierzchni lakieru jest zgodność z zaleceniami i instrukcjami producenta. Powłoka powinna zawsze być aplikowana w warunkach wskazanych przez producenta, dzięki czemu problem z odmierzaniem czasu do docierania powłoki zasadniczo nie powinien występować. Jeśli nie radzisz sobie z aplikacją powłoki ceramicznej, skontaktuj się z profesjonalistą.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz