• kontakt@powlokiceramiczne.edu.pl

Ile kosztuje powłoka ceramiczna?

Ile kosztuje powłoka ceramiczna?

Powłoki ceramiczne to jedno z najnowszych osiągnięć technologicznych w dziedzinie zabezpieczania lakieru samochodowego i różnorodnych materiałów. Czym właściwie jest powłoka ceramiczna? Początkowo powłoki ochronne bazowały na składzie zawierającym SiO2, czyli tlenek krzemu. W wyniku rozwoju środków do zabezpieczania lakieru, terminem powłoki ceramicznej określa się praktycznie każdy preparat inny niż wosk oferujący długotrwałą ochronę lakieru. Powłoki ceramiczne najczęściej w swoim składzie posiadają SiO2 wzbogacone o dodatkowe substancje poprawiające trwałość powłoki, połysk i głębię koloru lakieru. W nowszych powłokach jednym z dodawanych środków jest TiO2, czyli tlenek tytanu, dodatkowo wzmacniający strukturę powłoki i umożliwiający lepsze wiązanie pomiędzy jej cząsteczkami.

Koszt powłoki ceramicznej zależy w dużej mierze od samego produktu. Im bardziej złożona i zaawansowana technologicznie jest powłoka, tym wyższa cena samego produktu. Powłoki ceramiczne można kwalifikować według wielu czynników, jednak najbardziej znaczącymi pozostają niezmiennie  trwałość i końcowy efekt wizualny. Powłoka ceramiczna pozwala na osiąganie doskonałego wyglądu samochodu w ramach zabezpieczania go za pomocą trwałych preparatów konserwujących. Ponadto samochody zabezpieczane powłokami ceramicznymi osiągają doskonałe właściwości zrzutu wody i samooczyszczania. Powłoki ceramiczne wiążąc się z lakierem pozwalają na osiąganie doskonałego efektu hydrofobowego, lub hydrofilowego, w zależności od zastosowanej formuły. Dzięki nim lakier zyskuje zdolność do oczyszczania swojej powierzchni z niewiarygodną łatwością. Nierzadko aby oczyścić pojazd z drobnych zabrudzeń, wystarczy przesunąć po jego powierzchni strumień sprężonej wody, który docierając w zagłębienia lakieru zabezpieczonego powłoką wybija luźno osadzone na niej zabrudzenia. Oczywiście powłoki ceramiczne wymagają odpowiedniej pielęgnacji i odnawiania właściwości hydrofobowych. Wielu producentów podaje wśród parametrów powłok czas ochrony, najczęściej w latach. Nie oznacza to jednak że powłoka ceramiczna po powiedzmy dwóch czy trzech latach zniknie z powierzchni lakieru. Powłoka pozostaje na powierzchni lakieru tak naprawdę do końca jego użyteczności. Odnowieniu ulegają jedynie właściwości hydrofobowe, które powłoka posiada na czas określony według specyfikacji producenta. Jeśli mówimy o zakupie powłoki ceramicznej, kwota, jaką należy przeznaczyć na gotowy produkt jest uzależniona od jakości powłoki i wymienionych powyżej czynników. Ceny powłok ceramicznych zaczynają się od około 40zł za 30ml. Jest to jednak cena obejmująca najprostsze i niezbyt skuteczne powłoki ceramiczne, nierzadko stanowiące problem podczas aplikacji i docierania. Nierzadko też zdarzało się, że konsumenci skarżą się na najtańsze powłoki twierdząc, że nie spełniają one ich wymogów estetycznych, czy założonej trwałości. Warto więc zainwestować w droższe powłoki, które osiągają kwoty rzędu 350zł za 30ml. Są one bardziej wydajne, a w tym pułapie cenowym trafienie na wadliwą powłokę, lub niedopracowany produkt jest zdecydowanie mniej prawdopodobne. Profesjonalne powłoki ceramiczne osiągają kwoty o wiele wyższe, sięgające kilku tysięcy złotych za flakonik. Niemniej jednak są one produktami przeznaczonymi do zastosowania profesjonalnego, nierzadko opatrzone akredytacją producenta.

Koszt powłoki ceramicznej jest więc nie tylko związany z zakupem samej powłoki, ale także należy uwzględnić w nim konserwację i aplikację. Jeśli aplikujemy powłokę samodzielnie koszty aplikacji i konserwacji ulegaja zmniejszeniu. Należy wówczas wliczyć w nie koszt mycia samochodu i odtłuszczenia powierzchni lakieru. Preparaty przeznaczone do wykonania tego typu zabiegu zamykają się w kwocie około 100zł (szampon, gąbka, IPA, piana aktywna). Jeśli zależy nam na doskonałym efekcie, należy dokonać polerowania lakieru. Tutaj koszt uzależniony jest od różnych czynników, w tym ceny stosowanego systemu polerskiego, czyli padów i past, a także maszyny, jaką będziemy operować. Jeśli jednak oddajemy samochód do studia detailingu, większość tych procesów będzie wliczona w cenę powłoki ceramicznej. Przed oddaniem pojazdu do studia warto zapoznać się z technikaliami dotyczącymi powłok, a także wybrać produkt najbardziej odpowiadający naszemu zapotrzebowaniu. Koszt aplikacji powłok ceramicznych zaczyna się zwykle od ok. 1300zł netto. Im wyższa klasa powłoki, tym wyższa cena jej aplikacji. Do powyższego zabiegu należy doliczyć koszt przygotowania lakieru do aplikacji powłoki, na który najczęściej składa się dekontaminacja i korekta lakieru. Tutaj ponownie koszt uzależniony jest od stanu pojazdu. Ogólnie aplikacja powłoki ceramicznej w studiu detailingowym może zamknąć się w kwotach rzędu 3000-8000zł w zależności od stosowanego produktu.

Powłoki ceramiczne powinny być serwisowane co pół roku, lub co rok. Dzięki odpowiednim interwałom serwisowania jesteśmy w stanie zachować powłokę w doskonałym stanie. Koszt serwisu oscyluje najczęściej w okolicach 500zł, a jego przebieg pozwala na osiągnięcie efektu nowej powłoki z doskonałą hydrofobowością.

Jeśli nie czujesz się na siłach, zleć aplikację powłoki ceramicznej profesjonaliście. Powłoka ceramiczna jest produktem bardzo wymagającym, a osoba odpowiedzialna za jej aplikację powinna wykazać się znajomością powłoki i najwyższą ostrożnością.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz