Powłokę ceramiczną na lakier będzie można nałożyć samodzielnie, zajmuje to kilka godzin i kosztuje około 2 tysiące złotych mniej niż w warsztacie. Lekarstwem na cienki lakier będzie powłoka ceramiczna, która będzie zwiększać jego wytrzymałość a także odporność na zarysowania w trakcie mycia, ograniczy przywieranie brudu.
Na rynku mamy wiele tego typu produktów, większość jednak jest przeznaczona do użytku warsztatowego. Powód jest taki, że jeśli coś pójdzie nie tak to super trwałej powłoki ceramicznej nie usuniemy inaczej niż z pomocą papieru ściernego. Nałożenie powłoki ochronnej to zadanie, które będzie do opanowania praktycznie dla każdego. Podstawowa sprawa to odróżnić powłokę ceramiczną od wosku.
Nakładanie powłoki ceramicznej
W przypadku nowych aut warto zdecydować się na nałożenie powłoki zanim pierwszy raz zdecydujemy się na wyjazd na ulicę. Niektóre modele aut z Japonii mają tylko 60-80 mikronów a dodatkowo jest to bardzo miękki lakier i jak się porysuje już nie będzie czego ratować. W niemieckich i francuskich autach lakier jest grubszy, ale miękkość i podatność na porysowanie jest bardzo duża. Powłokę nakłada się łatwo, ale warunkiem będzie usunięcie z lakieru wszystkich substancji naturalnych i chemicznych.
Jak to zrobić? Oto 4 etapy naszej pracy.
Mając umyte auto zaczynamy od oględzin lakieru. W jakim stopniu będzie porysowany, zmatowiały. Trzeba poszukać głębokich zanieczyszczeń, potem będzie można podjąć decyzję czy trzeba wykonać tylko czyszczenie lakieru czy może będzie trzeba realizować polerowanie i w jakim zakresie to zrobić.
Usuwamy z lakieru wbite zanieczyszczenia stałe. Najłatwiej używać glinki lakierniczej, która kosztuje około 30 złotych. Alternatywą będą środki chemiczne takie jak pasta do czyszczenia lakieru.
Polerowanie to zalecany etap, można go robić ręcznie i maszynowo. Chodzi o to, by lakier był gładki i jednocześnie błyszczący sam z siebie, a nie tylko za sprawą powłoki, którą będzie pokryty. Im lepiej będziemy polerować lakier tym samochód będzie ładniej się prezentował. To jednocześnie najbardziej zajmujący etap naszego zabiegu.
Nakładanie powłoki będzie związana bezpośrednio z tym, by wcześniej przeczytać sobie instruktaż jaki jest podany przez producenta, w ten sposób będzie można sobie zagwarantować, że powłoka będzie należycie przygotowana i nałożona.