• kontakt@powlokiceramiczne.edu.pl

Przewodnik dla nabywców wyważarek do kół

Przewodnik dla nabywców wyważarek do kół

Wyważanie opon lub kół jest unikalnym procesem, w którym wyrównuje się wagę połączonego zespołu opony i koła, tak aby obraca się on płynnie przy dużych prędkościach. Wyważanie polega na umieszczeniu zespołu koła/opony na wyważarce, która centruje koło i obraca się nim, aby określić, dokąd powinny zmierzać ciężary.

Wszyscy wiemy, jak ważne jest wyważenie opon co 10 000 km, głównie ze względu na fakt, że opony stają się niewyważone nierównomiernie, więc gdy pomnożymy je razy 4 opony, niewyważenie może spowodować poważne wibracje przy dużych prędkościach. Niewyważone opony wywierają również nierównomierny nacisk na bieżniki. Opony nagrzewają się zbyt mocno i zużywają nierównomiernie, a niewyważenie opon może również obciążać łożyska kół i układ zawieszenia.  Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem sklepu samochodowego, czy zwykłym entuzjastą, będziesz chciał zakupić wyważarkę do kół, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom.

Obecnie dostępne są różne typy wyważarek kół, dlatego radzimy uważnie przeczytać, ponieważ omówimy różne typy jak również ich zastosowania.

Wyważanie kół

Zanim zaczniemy od określenia różnych typów dostępnych wyważarek, najlepiej jest wyjaśnić dwa najczęstsze sposoby wyważania opon i zespołów kół. Pierwszy z nich to wyważanie "statyczne", które odbywa się przy nieruchomym montażu, a drugi nazywany jest wyważaniem "dynamicznym" i wymaga obrotu koła i opony. Obydwa typy mogą przyczynić się do poprawy zużycia opon i zmniejszenia zakłóceń w ich pracy. Około 95% nowoczesnych wyważarek kół jest wyposażonych w obie te opcje, ale bardziej praktycznym i szybszym sposobem na wyważanie kół jest opcja dynamiczna. Szukasz solidnej wywżarki do kół ? Sprawdź ofertę na https://sklep-warsztat.pl/ >>

Statyczne wyważanie kół

Wyważanie statyczne kół jest przeznaczone dla kół, które przyjmują ciężar tylko po wewnętrznej stronie koła. Wyważanie statyczne wykorzystuje tylko jedno miejsce do umieszczenia ciężarków kół, które mierzą niewyważenie. Jest ono stosowane głównie w przypadku ciężkich opon ciężarowych. Wyważanie jest mierzone przez wyważarkę statyczną, w której opona jest umieszczona na pionowej osi na nieobrotowym narzędziu wrzecionowym. W sklepach detalicznych wyważarki te są zazwyczaj wyważarkami nieobrotowymi, w których wielkość i kąt niewyważenia można zobaczyć patrząc na środek pęcherzyka w wypełnionym olejem wzierniku szklanym. Obecnie metoda ta jest stosowana w bardzo niewielu sklepach. Została ona zastąpiona przez bardziej efektywną metodę dynamicznego wyważania kół.

Dynamiczne wyważanie kół

Wyważanie dynamiczne wymaga, aby koła były obrotowe i jest to poprawa w stosunku do techniki statycznej. W tej technice do kół dodawane są obciążniki, które są zarówno po stronie wewnętrznej jak i zewnętrznej. W sklepach z oponami, zespoły opon/kół są sprawdzane na wyważarce obrotowej, która informuje o ilości i kącie niewyważenia. Obciążniki te są następnie montowane na zewnętrznych i wewnętrznych kołnierzach koła. Jest to lepsza z tych dwóch technik wyważania, ponieważ zarówno siły par i siły statyczne są mierzone i korygowane.

Rodzaje wyważarek do kół

Wyważarka kołowa Premium

Wyważarki kół Premium, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do różnych rodzajów kół w porównaniu z ich średnimi odpowiednikami. Są one zaprojektowane do pracy na większych i cięższych oponach i mają ramiona, które mierzą średnicę kół. Ramiona do wymiany opon Premium mierzą odległość średnic i mogą to zrobić za pomocą laserów lub wyżej wymienionych mechanicznych ramion.

Wyważarki kołowe klasy Premium są również bardziej zorientowane na warsztaty wieloboju, jak również na profesjonalne sklepy z oponami, które wymagają maszyn o większej prędkości i dokładności.

Wyważarki do kół średniego zasięgu

Wyważarki kół średniego zasięgu obsługują wiele różnych typów pojazdów i są najczęściej stosowanymi typami wyważarek kół w branży. Zajmują one mniej miejsca i są często spotykane w sklepach z szybkimi smarownicami oraz w sklepach jednokomorowych. Ich osłony kół są mniejsze, więc mogą obsługiwać opony o mniejszej wadze i rozmiarach.

Diagnostyczne wyważarki kół

Wyważarki diagnostyczne kół są zazwyczaj najdroższymi typami wyważarek głównie dlatego, że mają więcej funkcji, a niektóre z nich są wyposażone w kamery CCD, które mogą zapewnić pełną diagnozę. Są one w pełni zautomatyzowane i oferują bezdotykowy pomiar i analizę. Wyważarki diagnostyczne mierzą również opony pod kątem uszkodzeń, jak również podskakiwania i są wszechobecne w sklepach z oponami o dużej pojemności. 

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz