• kontakt@powlokiceramiczne.edu.pl

DLACZEGO WYCIEKA OLEJ PODCZAS PARKOWANIA?

DLACZEGO WYCIEKA OLEJ PODCZAS PARKOWANIA?

Często mówi się, że wymiana oleju jest najważniejszą rzeczą, jaką można zrobić, aby dbać o swój samochód. Niemniej jednak jest to coś, co wielu właścicieli samochodów opóźnia - a skutki zwłoki mogą być fatalne.

Celem oleju jest zmniejszenie tarcia w silniku. Jeśli posiadasz wysoką jakość, czysty olej, który wykonuje swoją pracę prawidłowo, oznacza to, że elementy twojego silnika pracują dobrze, nie ocierając się o siebie i nie powodując korozji. Z czasem jednak olej staje się zanieczyszczony i traci swoją lepkość. Jednym słowem, zabrudza się. A kiedy to nastąpi, traci zdolność zapobiegania tarciu - co oznacza, że elementy silnika dosłownie zużywają się nawzajem, powodując erozję i potencjalnie znaczące uszkodzenia mechaniczne.

Powszechne oznaki wycieków oleju

Jednym ze sposobów na to, aby wiedzieć, że bez wymiany oleju za długo już jesteś, jest to, że olej wycieka z twojego silnika. Jedną z najbardziej typowych oznak wycieku oleju jest kałuża tłustego, brązowego płynu pod samochodem, po jego zaparkowaniu na jakiś czas. (Natomiast jeśli jest różowy, to jest to płyn przekładniowy; jeśli jest zielony lub pomarańczowy, to jest to płyn chłodniczy).

Jednak wiele pojazdów ma dziś pod spodem osłony, które najprawdopodobniej złapią olej, zanim uderzy w ziemię. To może ukryć potencjalnie duży wyciek oleju. W tym przypadku, wskaźnik niskiego poziomu oleju będzie oznaką wycieku.

Silnik pokryty olejem to także całkiem niezły znak wycieku. Raz na jakiś czas otwieraj maskę silnika i sprawdzaj płyny w pojeździe. Będziesz mógł zauważyć, czy olej wycieka lub wycieka z kilku miejsc. Wreszcie, co nie mniej ważne, kiedy olej wycieka, może mieć kontakt z gorącymi powierzchniami silnika, co oznacza, że będzie się palił, a Ty będziesz mógł go wyczuć.

Ale co powoduje, że olej wycieka, Dokładnie?

Zazwyczaj jest to spowodowane przez zdegradowane uszczelki silnika lub uszczelki olejowe. Czasami te elementy z czasem ulegają erozji, ale bardziej prawdopodobne jest, że jeśli masz taki wyciek, to dlatego, że masz stary, brudny olej - być może dlatego, że nie wymieniłeś ostatnio wystarczająco dużo oleju.

Uszkodzone uszczelki lub miski olejowe

Zbiorniki na olej i uszczelki w Twoim samochodzie mogą zostać łatwo uszkodzone przez zanieczyszczenia drogowe, ponieważ znajdują się one na spodzie silnika. Szorstkie drogi mogą prowadzić do dziury, która powoduje wyciek oleju z miski. Uszczelka w patelni zazwyczaj ulega znacznemu zużyciu lub może ulec uszkodzeniu, co prowadzi do wycieku uszczelki olejowej.

Nieprawidłowe instalacje

Może się zdarzyć, że jedna z uszczelek, które utrzymują olej w środku, zostanie niewłaściwie zamontowana. Najczęściej zdarza się to, gdy uszczelka panewki olejowej lub uszczelka pokrywy zaworu są zbyt mocno dokręcone. Może się to również zdarzyć, gdy szczelność nie jest równomiernie rozłożona. Inną przyczyną może być niewłaściwe zamocowanie filtra oleju, ponieważ olej silnikowy przepływa przez niego w sposób ciągły, a jeśli jest luźny, może wystąpić tam nieszczelność.

Złe pierścienie lub uszczelki zaworów

Nieszczelne pierścienie lub uszczelnienia zaworów mogą również przyczyniać się do utraty oleju w samochodzie. Jeśli jednak w uszczelkach nie ma dziur, olej nie przedostanie się na zewnątrz silnika, więc nie będziesz go zauważał, ponieważ spali się w procesie spalania.

Bez względu na konkretną przyczynę, należy pilnie zatrzymać wyciek oleju, więc natychmiast zabierz pojazd do sklepu Meineke. Po wycieku oleju może pojawić się zapach spalonego oleju, a następnie niebieski dym i w końcu poważne uszkodzenie silnika. Nie należy zwlekać z zajęciem się tą sprawą.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz