• kontakt@powlokiceramiczne.edu.pl

Ostatni huragan dla ręcznego hamulca ręcznego

Ostatni huragan dla ręcznego hamulca ręcznego

Nowe badania ujawniły, że mniej niż jedna czwarta nowych samochodów ma zamontowany ręczny hamulec ręczny.

CarGurus, wiodący portal zakupów motoryzacyjnych, odkrył, że zaledwie 24% nowych samochodów sprzedawanych obecnie w Wielkiej Brytanii jest wyposażonych w ręczny hamulec ręczny, co oznacza jeszcze większy spadek w porównaniu z 30% odnotowanymi w zeszłym roku.

Niektóre popularne modele, w tym BMW serii 1 i serii 3, Peugeot 208 i Nissan Juke porzuciły klasyczne hamulce ręczne w ciągu ostatniego roku.

Tylko jeden producent, Dacia, posiada ręczny hamulec we wszystkich modelach w swojej ofercie, a większość producentów samochodów oferuje go tylko w samochodach sportowych lub tańszych superminis, takich jak Mazda MX-5, BMW M2 i Seat Ibiza.

detailing

Garstka producentów wycofała się z tej części całkowicie i zastąpiła ją elektronicznym hamulcem postojowym, podczas gdy niektórzy używają hamulca postojowego uruchamianego nogą.

Alfa Romeo, DS, Honda, Jaguar, Land Rover, Lexus, Mercedes, Porsche i Volvo nie mają już w sprzedaży żadnych modeli wyposażonych w tradycyjny ręczny hamulec postojowy.

Choć tradycjonaliści twierdzą, że elektroniczny hamulec postojowy pozbawia klasyczny hamulec ręczny wrażenia dotykowego, mechanicznej prostoty i interaktywności, to jednak przez wielu jest on nadal uważany za luksusowe udogodnienie i element bezpieczeństwa, ponieważ wymaga mniejszego wysiłku fizycznego, dzięki czemu samochód trzyma się pewniej bez konieczności dokonywania jakichkolwiek regulacji.

Większość elektronicznych hamulców ręcznych wyłącza się automatycznie po odjechaniu samochodem, a ponadto często oferują one funkcję automatycznego wspomagania ruszania pod górę jako dodatkową korzyść dla bezpieczeństwa. Z punktu widzenia wzornictwa, taki przełącznik pomaga również zmniejszyć zagracenie kabiny, zajmując mniej miejsca niż gruba dźwignia.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz