• kontakt@powlokiceramiczne.edu.pl

Jak pozbyć się brzydkich zapachów z auta? Pranie tapicerki

Jak pozbyć się brzydkich zapachów z auta? Pranie tapicerki

Brzydkie zapachy to nie lada problem, który może dotknąć każdego auta, a największy kłopot zazwyczaj pojawia się w samochodach starszych. Nie jest na szczęście prawdą czasami powtarzane twierdzenie, że wszystkie stare samochody z czasem zaczynają śmierdzieć, wszystko zależy bowiem od tego jak o samochód dbamy.

To znaczy, mogą zacząć śmierdzieć, ale w większości przypadków mogą też przestać, ponieważ podstawowym problemem brzydkiego zapachu są roztocza rozwijające się na powierzchni i wewnątrz elementów tapicerki. Pozbyć ich się można wykonując pranie tapicerki, ale to nie od tego należy zacząć.

Filtr kabinowy

Na początek warto jest sprawdzić filtr kabinowy, a w starszych samochodach po prostu od razu go wymienić. Taki filtr się zapycha ograniczając ruch powietrza, a kiedy się zapcha, zaczynają się w nim rozwijać różne drobnoustroje, zwłaszcza grzyby i pleśń. Wymiana filtra z miejsca poprawi jakość powietrza w aucie i zmniejszy skalę nieprzyjemnych zapachów. Do tego powinniśmy zastosować ozonowanie kabiny, co skutecznie eliminuje pozostające w zakamarkach grzyby i pleśnie, zwłaszcza z przewodów nawiewu. Alternatywą może być czyszczenie specjalną sondą, ale nie jest to zbyt wygodne.

Sposoby na świeży zapach w aucie

Nasza sytuacja będzie niestety nie do uratowania, jeśli powodem brzydkiego zapachu w kabinie jest mające miejsce w przeszłości zalanie samochodu, na przykład w wyniku powodzi. Woda powoduje niszczenie wielu materiałów zalanego samochodu i takiego procesu gnicia niestety nie da się przerwać. Jedynym sposobem jest po prostu unikanie zakupu zalanego samochodu. Takie samochody można poznać po uchylonych oknach w komisach samochodowych oraz po intensywnym obłożeniu różnymi środkami zapachowymi. Wszystkie działania przeciwko brzydkim zapachom w takich samochodach działają tylko na krótki czas.

Właściwe pranie

Pranie tapicerki wykonuje się odkurzaczem piorącym lub specjalnymi środkami w spreju, które wnikają w tapicerkę i następnie się je usuwa. Przed rozpoczęciem prania konieczne jest jednak bardzo dokładne odkurzenie pojazdu, by zabrudzenia powierzchniowe nie zostały wtłoczone wewnątrz tkanin i materiałów, co spowodowałoby powstanie trudnych do usunięcia plam. Do tego w czasie takiego odkurzania znajdziemy i usuniemy wszystkie biologiczne resztki, które mogą chować się gdzieś pod czy miedzy fotelami i powodować nieprzyjemny zapach. Wystarczy odrobina jedzenia, które nam upadło, by cały samochód śmierdział. Dobrze jest, w miarę możliwości, pozdejmować fotele na czas czyszczenia. Pozwala to na znacznie dokładniejsze wykonanie czyszczenia.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz