• kontakt@powlokiceramiczne.edu.pl

Glinkowanie samochodu – jak i po co się to robi?

Glinkowanie samochodu – jak i po co się to robi?

Glinkowanie jest procesem bardzo istotnym dla ochrony lakierowanych elementów samochodu. Czynność wykonuje się przy pomocy specjalnych glinek kupowanych w sklepach z chemią samochodową. Jeśli glinkowanie będzie przez nas wykonywane regularnie, lakier powinien pozostać nienaganny.

Jest to też ważny element przed woskowaniem, który zapewnia optymalną jakość powłoki woskowej i jej piękny wygląd. Efekty glinkowania są widoczne natychmiast i jest to zabieg prosty, więc niewielkim wysiłkiem możemy uzyskać naprawdę cieszące oko rezultaty.

Czego nam będzie potrzeba do wykonania glinkowania i jak sięga to zabrać?

Do pracy będziemy potrzebowali oczywiście samej glinki do lakieru, jak również wody z płynem nawilżającym w pojemniku z rozpylaczem.

I. Glinkowanie trzeba przygotować poprzez dokładne umycie i osuszenie samochodu.

II. Pod rękaw tej chwili musimy mieć przygotowaną wcześniej wodę z płynem nawilżającym. Będzie nam ona potrzebna, ponieważ glinkowanie wykonuje się miejscowo na wilgotnej powierzchni. Płyn nawilżający poprawi właściwości poślizgowe lakieru, dzięki czemu glinkowanie będzie łatwiejsze i szybsze.

III. Z glinki trzeba oderwać fragment o masie około 5 deko i uformować z niej mocno spłaszczoną kulkę.

IV. Samo glinkowanie prowadzi się podobnie jak woskowanie, czyli w wydzielonych sekcjach lakieru. Pojedynczą sekcję spryskujemy wodą z płynem i zaczynamy ruchami kolistymi pocierać o lakier glinką.

Glinkowanie lakieru

V. Naszym celem jest uzyskanie idealnej gładkości lakieru, więc co jakiś czas można przejechać ręką i wyczuć nierówności. Na koniec, dla pewności, należy na lakier nałożyć zwykłą folię spożywczą, która pokaże nam ewentualne nierówności.

VI. Glinka działa poniekąd jak papier ścierny, więc przy pracy z nią nie trzeba używać siły i jeśli będziemy mocno naciskać na lakier, tylko się niepotrzebnie zmęczymy. Nie da się nią jednak uszkodzić lakieru.

VII. Glinka w czasie pracy będzie się brudzić. Jeśli nie będzie na niej już czystego miejsca, formujemy nową kulkę. Trzeba uważać na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i nigdy nie używać glinki, która nam upadnie.

VIII. Po zakończeniu glinkowania samochód trzeba bardzo dokładnie umyć jeszcze raz, by usunąć z niego wszystkie poruszone zabrudzenia i zmyć pozostałości samej glinki.

IX. Zakończeniem procesu glinkowania powinno zawsze być nałożenie nowej warstwy wosku, ponieważ glinkowanie zawsze zdejmuje jego część, zwłaszcza w miejscach, które były glinkowane najmocniej.

X. Pozostałą glinkę chowamy w suchym i chłodnym miejscu dbając o to, by była szczelnie zapakowana.

Glinkowanie jest zabiegiem mającym na celu oczyszczanie lakieru z elementów, które weszły w jego powierzchnię i nie mogą być po prostu zmyte za pomocą wody i gąbki. Częstotliwość wykonywania tego procesu zależy od intensywności korzystania z samochodu i naszego zapału. Standardowo robi się to przed odnowieniem powłoki woskowej.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz