• kontakt@powlokiceramiczne.edu.pl

Co to jest układ wydechowy z prostą rurą? Zalety, wady i koszty

Co to jest układ wydechowy z prostą rurą? Zalety, wady i koszty

Uwielbiamy samochody, które wydają głośne dźwięki, nawet jeśli są one szkodliwe dla naszych uszu. Po prostu jest w nich coś, co pobudza nasze zmysły jako fanów motoryzacji.

Trzepot turbo, warkot turbosprężarki lub pomruk wydechu z prostej rury wydechowej zawsze przyciągają uwagę. Ponieważ te dźwięki są tak pożądane, entuzjaści samochodów wydają mnóstwo pieniędzy na zakup turbin, doładowań i głośnych układów wydechowych.

Jednym ze sposobów na uzyskanie dobrego dźwięku z rury wydechowej samochodu jest prosty układ wydechowy, ale czym dokładnie jest prosty układ wydechowy i jakie są jego zalety lub wady? Dowiedzmy się tego!

Spis treści show Co to jest układ wydechowy z prostą rurą? Zalety wydechu z prostą rurą 1. Większe osiągi 2. Estetyka 3. Prawdziwy dźwięk silnika 4. Mniejsza masa 5. Większa oszczędność paliwa Wady rury prostej 1. Nieefektywność kosztowa 2. Większa emisja spalin 3. Często zbyt głośne 4. Trudne do sprzedania 5. Nie jest legalny na drogach Ile kosztuje prosta rura wydechowa? Ile mocy dodaje prosta rura? Co jest lepsze: tłumik czy prosta rura?

Co to jest wydech z prostą rurą?

Wydech z prostą rurą to, jak sama nazwa wskazuje, prosty układ wydechowy bez tłumików i katalizatorów. Wydechy z prostą rurą są często głośne, naprawdę głośne. Zwykle spotyka się je w silnikach wyścigowych i pojazdach wyczynowych ze względu na zwiększenie osiągów.

Te układy wydechowe pozwalają na swobodny przepływ gazów spalinowych z silnika, dzięki czemu trafiają one do atmosfery bezpośrednio przez końcówkę wydechu. Dlatego też zwiększają one moc silnika, ponieważ nie ma ograniczeń w swobodnym przepływie spalin.

Ale czy istnieją inne zalety poza doskonałym dźwiękiem?

Zalety wydechu z prostą rurą

Istnieje wiele zalet układu wydechowego z prostą rurą. Oto kilka najbardziej oczywistych z nich:

1. Zwiększone osiągi

Najważniejszym powodem, dla którego wiele osób decyduje się na układ wydechowy z prostą rurą wydechową, jest fakt, że układy te zwiększają moc samochodu. Układy te redukują ciśnienie zwrotne w silniku, dzięki czemu spaliny mogą swobodnie przepływać, a silnik pracuje bez przeszkód.

2. Estetyka

Proste rury wydechowe sprawiają, że Twój samochód wyróżnia się w tłumie, gdy ktoś zagląda pod Twój samochód. Aby nadać końcówce wydechu atrakcyjny wygląd, można ją chromować.

Aby nadać końcówce piękne kolory, stosuje się różne rodzaje metod spawania. Ponadto możesz wybrać układ dwururowy, aby uzyskać jeszcze lepszą estetykę.

3. Prawdziwy dźwięk silnika

Układ wydechowy z prostą rurą wydechową pozwala wydobyć prawdziwy dźwięk silnika. Ponieważ nie ma żadnych ograniczeń, takich jak tłumik i katalizator, samochód brzmi surowo i czysto.

Jednak być może będziesz musiał przemyśleć uruchomienie samochodu wcześnie rano, ponieważ z pewnością obudziłoby to Twoich sąsiadów.

4. Mniejszy ciężar

Katalizatory i tłumiki sporo ważą, a jeśli bierzesz udział w wyścigach, to zapewne wiesz, że waga samochodu to zła rzecz. Wydech z prostą rurą waży znacznie mniej niż oryginalny wydech.

5. Lepsza oszczędność paliwa

Wiele osób nie wie, że po usunięciu tłumików i katalizatora silnik będzie wytwarzał mniejsze ciśnienie wsteczne. Oznacza to, że w przypadku większości silników samochodowych z prostą rurą wydechową zużycie paliwa będzie niższe.

Wady prostej rury wydechowej

Tak jak wszystko inne na świecie, układ wydechowy z prostą rurą ma swoje wady i zalety. Do nas należy decyzja, co poświęcić, a co zyskać.

1. Nieefektywny kosztowo

Proste rury wydechowe są drogie. Kompletne nowe rury wydechowe nie są tanie i trudno je znaleźć w dobrej cenie, dlatego panuje moda na konstruowanie rur wydechowych na zamówienie. Co więcej, po wybraniu układu wydechowego z prostymi rurami często trzeba dostroić pojazd zgodnie z określonymi standardami, aby w pełni wykorzystać jego możliwości.

2. Większa emisja spalin

Tak, proste rury wydechowe zapewniają najlepszy dźwięk, ale nie są przyjazne dla środowiska. Pod koniec XX wieku wprowadzono do pojazdów katalizatory, aby przeciwdziałać skutkom zanieczyszczeń powodowanych przez samochody.

Podczas jazdy z prostymi rurami często usuwa się katalizator, co jest bardzo niekorzystne dla środowiska i testów emisji spalin.

3. Często za głośno

Czasami jedynym powodem, dla którego motocykliści decydują się na prostą rurę jest to, że chcą, aby ich samochód brzmiał głośno. Nie zdają sobie sprawy, że proste rury mogą sprawić, że ich samochód będzie bardzo głośny, do tego stopnia, że uruchomienie i jazda takim samochodem w podmiejskiej okolicy może spowodować zwrócenie uwagi policji.

Entuzjaści, którzy decydują się na takie systemy, zazwyczaj jeżdżą swoimi samochodami tylko na torach wyścigowych. Jeśli więc masz szczęście i w Twoim mieście znajduje się tor wyścigowy, prosta rura będzie świetnym dodatkiem do Twojego samochodu, ponieważ będziesz mógł przetestować go do granic możliwości.

4. Trudności w sprzedaży

Twój samochód będzie trudny do sprzedania z zainstalowanym układem wydechowym z prostą rurą, więc zawsze zachowaj oryginalny układ, aby zainstalować go później w swoim samochodzie, gdy nadejdzie czas jego sprzedaży.

5. Niezgodność z przepisami drogowymi

Jeśli zamierzasz zmodyfikować swój samochód z prostą rurą wydechową, zastanów się dwa razy. Usuwanie katalizatorów lub tłumików nie jest legalne w większości stanów USA, ale może się to różnić w zależności od stanu. Dlatego przed przecięciem rury wydechowej należy zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym stanie.

Jeśli Twój samochód nie jest szalenie głośny i nie utrzymywać 7000 rpm, gdy zimny start go rano w swojej okolicy, to najprawdopodobniej będzie dobrze. Jednak w zależności od stanu możesz narazić się na problemy podczas corocznej kontroli samochodu.

Ile kosztuje wydech z prostą rurą wydechową?

Normalny wydech z prostą rurą dla większości samochodów kosztuje od 200 do 600 dolarów, a koszt robocizny od 100 do 200 dolarów, jeśli chcesz, aby zainstalował go profesjonalista. Można więc oczekiwać, że całkowity koszt prostego wydechu wyniesie od 300 do 800 dolarów.

Jednak koszt prostego wydechu całkowicie zależy od tego, jaki typ samochodu posiadasz i jaki typ wydechu chcesz.

Jeżeli potrafisz samodzielnie spawać i jesteś gotów zniszczyć oryginalny układ wydechowy, będzie to znacznie tańsze. Pamiętaj, że dobrze jest mieć oryginalny układ wydechowy, jeśli chcesz sprzedać samochód.

Jeśli chcesz mieć rury wydechowe o naprawdę wysokim standardzie, wykonane z tytanu, będziesz musiał wydać jeszcze więcej.

Ile KM dodają proste rury wydechowe?

Możesz spodziewać się od 0 do 10 KM więcej w standardowym samochodzie z prostą rurą wydechową. Ilość koni mechanicznych dodawanych przez prostą rurę wydechową zależy całkowicie od modelu Twojego samochodu i modyfikacji, które już wprowadziłeś.

Bardzo mocny silnik będzie się lepiej rozwijał z prostą rurą wydechową i w tym przypadku możesz dodać wiele koni mechanicznych, po prostu uwalniając je poprzez usunięcie ograniczenia. W standardowych samochodach z silnikiem czterocylindrowym możesz w ogóle nie zauważyć różnicy!

Co jest lepsze: tłumik czy prosta rura?

Najbardziej restrykcyjną częścią układu wydechowego jest katalizator. Jeśli zdecydujesz się na usunięcie tłumików, Twój samochód na pewno będzie głośniejszy, ale może to nie pomóc w przepływie spalin, a co za tym idzie, możesz nie zauważyć wzrostu mocy.

Jednak usunięcie tłumików, a nie katalizatora, jest znacznie lepszym sposobem na uniknięcie kłopotów i ochronę środowiska. Usunięcie tłumików jest często znacznie tańsze niż cały układ wydechowy z prostą rurą. Tańszą opcją jest także wymiana rury wydechowej od katalizatora i z powrotem - nazywana także układem wydechowym cat-back.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz