• kontakt@powlokiceramiczne.edu.pl

Jak zwiększyć przebieg na gazie i zaoszczędzić pieniądze na paliwie

Jak zwiększyć przebieg na gazie i zaoszczędzić pieniądze na paliwie

Martwisz się o stan swojego portfela? Ponieważ ceny benzyny gwałtownie rosną, bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, aby wiedzieć, jak poprawić przebieg i zaoszczędzić pieniądze na paliwie.

Konserwacja i serwisowanie silnika to ważny krok w kierunku poprawy wydajności paliwowej. Istnieją również pewne drobne modyfikacje, które można wprowadzić, aby zwiększyć zużycie paliwa. Każdy krok podjęty w celu poprawy wydajności silnika pomaga uzyskać więcej kilometrów na paliwie.

Dziś przedstawiamy dziesięć prostych kroków, które można podjąć już dziś. Po wprowadzeniu kilku zmian od razu powinieneś zauważyć poprawę w zakresie zużycia paliwa.

Spis treści show 1. Zmniejsz prędkość 2. Nie hamuj 3. Nie pracuj niepotrzebnie na biegu jałowym 4. Zmniejsz obciążenie pojazdu 5. Zrób geometrię kół 6. Sprawdź ciśnienie w oponach 7. Wymień pęknięty korek gazu 8. Serwisowanie silnika 9. Zmniejszyć opór powietrza 10. Wybierz lepszą trasę Weź pod uwagę samochód, którym jedziesz

1. Zmniejsz prędkość

Nie musisz jeździć jak babcia, aby oszczędzać paliwo. Nie chcesz być najwolniejszą osobą na autostradzie, ale nie ma też powodu, aby się ścigać.

Jeśli zmniejszysz prędkość o 5 mil/h, możesz zaoszczędzić do 7 procent paliwa. Dlatego zamiast jechać autostradą z prędkością 65 mil na godzinę, warto zmniejszyć ją do 60 mil na godzinę.

Oprócz zmniejszania prędkości należy też uważać na przyspieszenie. Próba pobicia swojego czasu 0-60 mph to tylko strata paliwa i arogancki wygląd.

2. Nie zaciągaj hamulców

Czy jesteś typem osoby, która z przyzwyczajenia opiera lewą stopę na hamulcu? Jeśli tak, to czas nauczyć się nowego sposobu prowadzenia samochodu.

Ta zła praktyka nie tylko może prowadzić do przedwczesnego zużycia hamulców, ale jest też szkodliwa dla zużycia paliwa. Połóż lewą stopę na podłodze i wróć do jazdy jedną nogą, aby zaoszczędzić trochę paliwa.

3. Nie włączaj niepotrzebnie biegu jałowego

Gdy samochód pracuje, ale się nie porusza, masz zerowe spalanie. Nie ma nic gorszego niż obniżenie wskaźnika zużycia paliwa. Paliwo jest nadal zużywane, mimo że nic się nie dzieje.

Jeśli na kogoś czekasz, opuść szyby i wyłącz silnik. Może to nawet dobrze wpłynie na Twoje samopoczucie i pozwoli cieszyć się świeżym powietrzem. W nowoczesnych samochodach silnik może być wyposażony w technologię stop-start, która po włączeniu robi to za Ciebie.

4. Zmniejsz obciążenie pojazdu

Jeśli przewozisz nadmierną ilość śmieci w bagażniku lub na skrzyni ładunkowej ciężarówki, czas zmniejszyć obciążenie. Każde 100 kg przewożonego ładunku może zmniejszyć zużycie paliwa od 1 do 2 procent.

Aby zapewnić maksymalną oszczędność paliwa, przewoż tylko to, co jest niezbędne w samochodzie. Możesz również zadbać o to, aby dzieci po powrocie ze szkoły zabrały ze sobą do środka cały swój ekwipunek.

5. Wyrównaj koła

Gdy samochód uderza w nierówności drogi i wyboje, koła stają się niewspółosiowe. Aby utrzymać samochód prosto na drodze, trzeba włożyć więcej wysiłku, co zmniejsza zużycie paliwa.

Jeśli kierownica jest ustawiona niecentrycznie lub samochód ściąga na jedną stronę, nadszedł czas na wykonanie geometrii kół. Ta prosta czynność nie tylko poprawi zużycie paliwa, ale także zmniejszy zużycie opon i elementów zawieszenia.

RELATED: Średni koszt geometrii kół (przód, tył i 4 koła)

6. Sprawdź ciśnienie w oponach

Wiele samochodów porusza się po drogach z niewłaściwym ciśnieniem powietrza w oponach. Wpływa to na ilość zużywanego przez samochód paliwa i prowadzi do przedwczesnego zużycia opon.

Jeśli ciśnienie w oponach jest zaniżone o zaledwie 7,5 funta, może to spowodować spadek przebiegu o 2,8 procent. Miernik do opon pozwala łatwo sprawdzić, jakie ciśnienie jest w oponie. Należy sprawdzać je co najmniej raz w miesiącu i w razie potrzeby uzupełniać.

RELATED: Jak ustalić prawidłowe ciśnienie w oponach samochodu?

7. Wymień uszkodzony korek gazu

Jeśli w Twoim samochodzie brakuje korka gazu lub jest on zepsuty, może Ci się wydawać, że to nic wielkiego. Ta niewielka część może mieć ogromny wpływ na zużycie paliwa.

Nie tylko pozwalasz na wydostawanie się spalin, które szkodzą środowisku, ale także tracisz cenne kilometry. Ponadto uszkodzony korek gazu może być przyczyną zapalenia się kontrolki Check Engine.

8. Serwisowanie silnika

Aby silnik pracował jak najlepiej, należy przestrzegać wszystkich zaleceń serwisowych podanych w instrukcji obsługi. Regularna wymiana oleju, świec zapłonowych oraz czyszczenie filtra powietrza powinny być częścią regularnej rutyny.

Jeśli użytkownik posiada pewną wiedzę mechaniczną, wiele z podstawowych czynności serwisowych może wykonać w przydomowym garażu. Ważne jest także, aby używać zalecanych części podanych przez producenta, w tym oleju o odpowiedniej lepkości.

9. Zmniejsz opór powietrza

Producenci samochodów ciężko pracują nad tym, aby pojazdy opuszczające fabrykę miały aerodynamiczne kształty. Aby zachować doskonałe wyniki w zakresie zużycia paliwa, pojazd musi jak najłagodniej przecinać powietrze.

Po zakupie samochodu instalujesz na dachu schowki i bagażniki na rowery, a także otwierasz wszystkie okna i szyberdach. Wszystkie te czynności zwiększają opór powietrza, co zmniejsza oszczędność paliwa. Im ciężej silnik musi pracować, aby utrzymać prędkość, tym więcej paliwa zużywa pojazd. Usuń zewnętrzne uchwyty, gdy ich nie używasz, a zamiast nich wybierz klimatyzację.

10. Wybierz lepszą trasę

Nowoczesne systemy nawigacyjne pozwalają wybierać trasę na podstawie zużycia paliwa. Nawet jeśli nowa trasa wydłuży Twój codzienny dojazd do pracy o minutę lub dwie, oszczędności mogą szybko się powiększyć.

Ponadto należy unikać jazdy po nierównych drogach lub polnych ścieżkach. Dodatkowe odbijanie się kół wymaga od pojazdu więcej energii. Nie dość, że jazda jest niewygodna, to jeszcze trzeba dodatkowo wcisnąć pedał gazu, przez co marnuje się paliwo.

Weź pod uwagę samochód, którym jeździsz

Wszystkie te kroki pomogą Ci zmaksymalizować zużycie paliwa w Twoim samochodzie, ale nie zmienią tego, do czego samochód jest zdolny. Z samochodu można wydobyć tylko to, do czego został on przeznaczony.

Aby zwiększyć ogólną oszczędność paliwa, warto zastanowić się, jakim typem pojazdu jeździsz. Nowoczesne samochody napędzane gazem i olejem napędowym przeszły długą drogę, a wiele modeli zapewnia doskonałą wydajność paliwową.

Można także zmienić oprogramowanie samochodu, aby zwiększyć zużycie paliwa, ale nie jest to legalne w wielu krajach, a ponadto może spowodować problemy z gwarancją lub ubezpieczeniem.

Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić na paliwie, możesz także pomyśleć o zmianie samochodu na hybrydowy lub elektryczny. Istnieją różne typy pojazdów hybrydowych i elektrycznych, ale głównym celem wszystkich z nich jest zwiększenie wydajności.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz