• kontakt@powlokiceramiczne.edu.pl

Smoła na karoserii – jak ją usunąć?

Smoła na karoserii – jak ją usunąć?

Na polskich drogach nietrudno o plamy ze smoły na samochodzie, ponieważ nie brakuje stałych remontów. Niestety, smoła należy do najtrudniejszych zabrudzeń. Liczy się czas reakcji, ponieważ im więcej go upłynie, tym plama z tej organicznej substancji mocniej wżera się w lakier.

Najlepiej jest usuwać takie zabrudzenia od razu po powrocie do domu, a idealnie – po przejechaniu przed odcinek robót drogowych. Jak działać na poszczególnych etapach zasychania plamy?

Plama całkiem świeża

Pierwsza pomoc dla karoserii zachlapanej smołą wygląda bardzo prosto – należy zebrać plamę z powierzchni auta za pomocą ściereczki z mikrofibry, w ostateczności użyć ręcznika papierowego, który jest nieco mniej bezpieczny dla lakieru. Warto zrobić to ostrożnie – plama może się łatwo rozmazać i zmienić w mocniej wtartą smugę.

Przyschnięta, kilkugodzinna smoła

Co jednak, jeśli plama nie chce zejść mimo zbierania jej szmatką? Prawdopodobnie powstała kilka godzin temu i zdążyła już zaschnąć. Mimo wszystko warto się pospieszyć z czyszczeniem. Pomoże tar remover – środek w sprayu przeznaczony do usuwania takich właśnie tłustych, lepkich substancji jak smoła.

Usuwanie plam na samochodzie

Plamę spryskujemy i pozostawiamy na kilkanaście minut, według instrukcji z opakowania. Następnie delikatnie ściągamy ścierką z mikrofibry. Jeśli plama nie zeszła i jeszcze coś widać, powtarzamy całą operację od nowa. Lepiej nakładać tar remover wielokrotnie, niż na siłę trzeć plamę.

Mocno zaschnięta smoła

Zdarza się i tak, że nie zauważymy ukrytej plamy ze smoły i zanim rzuci nam się ona w oczy, minie nawet kilka tygodni. W tym przypadku nie pomoże już tar remover, nawet nakładany kilkukrotnie. Warto jednak od niego zacząć, żeby ściągnąć kropkę ze smoły, a następnie zabrać się za usuwanie powstałego przebarwienia. W tym celu służy glinka lakiernicza. Od bryłki odrywa się kawałek, by następnie pocierać nim delikatnie plamę. Glinki są wbrew pozorom bardzo skutecznym środkiem ściernym, choć przy tym nie niszczą i nie zdzierają lakieru z karoserii. Warto mieć opakowanie w swoim garażu.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz