• kontakt@powlokiceramiczne.edu.pl

4 Symptomy uszkodzonej pompy olejowej (i koszt wymiany)

4 Symptomy uszkodzonej pompy olejowej (i koszt wymiany)

Pompa oleju w Twoim pojeździe jest jednym z najmniej prawdopodobnych elementów, które codziennie zaprzątają Twoją głowę. Jednak gdy przestaje działać tak, jak powinna, jest to jedna z najbardziej krytycznych części, które należy jak najszybciej wymienić.

Ale skąd wiadomo, że pompa olejowa uległa awarii i ile trzeba będzie wydać na jej wymianę? W tym obszernym przewodniku przedstawimy wszystko, co należy wiedzieć o tym kluczowym elemencie. Zacznijmy od krótkiego omówienia objawów, których należy szukać:

Najczęstszym objawem uszkodzenia pompy oleju jest świecenie się lampki ostrzegawczej niskiego ciśnienia oleju na desce rozdzielczej. Można również zauważyć, że silnik stał się głośniejszy niż zwykle. Można to usłyszeć, otwierając maskę silnika na biegu jałowym i nasłuchując metalicznych odgłosów.

Jak można zauważyć, nie ma wielu różnych objawów, ale mogą one być bardzo wyraźnymi wskaźnikami.

Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa lista najczęstszych objawów uszkodzonej pompy olejowej.

Spis treści pokaż Objawy uszkodzonej pompy olejowej 1. Niskie ciśnienie oleju/ lampka ostrzegawcza ciśnienia oleju 2. Podwyższona temperatura silnika 3. Odgłosy pracy silnika 4. Pojazd nie chce ruszyć Działanie pompy olejowej Umiejscowienie pompy oleju Koszt wymiany pompy olejowej

Objawy uszkodzenia pompy oleju

1. Niskie ciśnienie oleju/ lampka ostrzegawcza ciśnienia oleju

Pompa oleju jest elementem podnoszącym ciśnienie w układzie olejowym, więc rozsądne jest, że jej awaria spowoduje spadek ciśnienia oleju w pojeździe. Należy pamiętać, że mało prawdopodobne jest, aby awarii uległa cała pompa olejowa naraz, dlatego bardziej prawdopodobne jest wystąpienie niskiego ciśnienia oleju, a nie jego braku.

Jeśli silnik nie jest wyposażony w manometr, powinna się w nim znajdować lampka ostrzegawcza ciśnienia oleju. Gdy tylko ta kontrolka zapali się, należy przerwać jazdę. Niskie ciśnienie oleju może szybko doprowadzić do poważnego uszkodzenia silnika, które może kosztować tysiące dolarów.

Do czasu usunięcia przyczyny niskiego ciśnienia oleju nie należy prowadzić samochodu - nawet do warsztatu mechanicznego. Zamiast tego należy skorzystać z holowania.

2. Podwyższona temperatura silnika

Jeśli pompa olejowa w Twoim pojeździe nie przemieszcza oleju w silniku tak, jak powinna, jedną z pierwszych rzeczy, które zauważysz, jest wzrost temperatury silnika.

Chociaż powinny temu towarzyszyć inne objawy, takie jak hałas silnika lub lampka ostrzegawcza ciśnienia oleju, wadliwa pompa oleju spowoduje przegrzanie silnika podczas dalszej jazdy.

3. Odgłosy pracy silnika

Istnieje wiele miejsc, w których silnik może wydawać odgłosy, jeśli pompa oleju przestanie działać. Choć jednym z najczęstszych miejsc jest sama pompa oleju, nierzadko słychać również odgłosy dochodzące z układu rozrządu.

W układzie rozrządu do smarowania wszystkiego wykorzystywany jest olej, a bez niego dochodzi do ocierania się metalu o metal bez żadnego smarowania. To nie tylko szybko spowoduje uszkodzenie, ale także będzie powodować okropne odgłosy.

4. Pojazd nie chce zapalić

Wiele nowszych modeli pojazdów jest wyposażonych w wyłącznik niskiego ciśnienia oleju, który jest bezpośrednio połączony z zapłonem pojazdu. Jeśli ten przełącznik wykryje, że pompa olejowa nie działa prawidłowo, może uniemożliwić uruchomienie silnika!

Chroni to silnik przed uszkodzeniem w czasie, gdy użytkownik stara się ustalić, co się dzieje. Jest to funkcja, która ma chronić Cię przed Tobą samym, ponieważ wielu kierowców w razie problemu stara się odwieźć swój pojazd do warsztatu - przy niskim ciśnieniu oleju może to oznaczać konieczność poniesienia kosztów napraw rzędu tysięcy dolarów.

Jednak funkcja przełącznika niskiego ciśnienia oleju, która uniemożliwia uruchomienie silnika, jest prawie zawsze dostępna tylko w nowszych pojazdach. Jeśli więc jeździsz czymś nieco starszym, musisz sam podjąć środki ostrożności, aby zapobiec uszkodzeniu silnika.

Jeśli przez długi czas jeździłeś z niskim ciśnieniem oleju, aż silnik się zatrzymał, a teraz nie chce już kręcić korbą, oznacza to, że napotkałeś na poważne problemy, które mogą doprowadzić do wymiany silnika.

Działanie pompy olejowej

Podczas gdy sam olej silnikowy ma mnóstwo funkcji, pompa olejowa pełni nieco bardziej prostą rolę. Pobiera ona olej z miski olejowej i przepycha go przez cały silnik. Przepychając olej przez silnik, podnosi ciśnienie i pozwala olejowi wykonywać swoją pracę.

Prawie wszystkie pompy oleju są napędzane przez wał korbowy, więc gdy tylko silnik się uruchomi, pompa oleju powinna zacząć pracować.

Umiejscowienie pompy oleju

Pompa oleju pojazdu jest zazwyczaj umieszczona wewnątrz miski olejowej. Zazwyczaj znajduje się w górnej części miski i za pomocą rurki zbierającej pobiera olej z miski i przepycha go przez silnik. W niektórych silnikach znajduje się ona także z przodu, wokół wału korbowego.

Ze względu na jego położenie, aby się do niego dostać, trzeba opuścić miskę olejową, co wydłuża i komplikuje pracę. Co gorsza, w wielu pojazdach trzeba zdjąć przednią pokrywę główną, co często wymaga wymontowania i ponownego zamontowania wielu innych części.

Koszt wymiany pompy olejowej

Średni koszt wymiany pompy oleju wynosi od 300 do 2500 dolarów, w zależności od modelu samochodu i kosztów pracy. Należy liczyć się z wydatkiem od 100 do 500 USD na części i od 200 do 2000 USD na robociznę.

Koszt wymiany pompy oleju różni się nieco. Na początek, trzeba będzie nową pompę oleju, który działa w dowolnym miejscu od 50 dolarów do 150 dolarów. Potrzebna będzie także nowa uszczelka miski olejowej i prawdopodobnie nowa przednia uszczelka główna.

W zależności od tego, jak producent zaprojektował przednią oś główną, może się skończyć na wymianie wszystkich uszczelek związanych z przebudową górnej części silnika. Cena wszystkich tych różnych uszczelek rośnie, więc prawdopodobnie wydasz około 150-200 USD na same uszczelki.

Następnie potrzebny będzie nowy olej i filtr oleju, a jeśli trzeba będzie zdjąć przednią uszczelkę główną, także nowy płyn chłodzący. Oba te płyny będą kosztować kolejne 100 do 150 USD.

Na koniec należy uwzględnić całą związaną z tym robociznę. Ta również może się różnić, ponieważ liczba elementów, które trzeba będzie wymontować, zmienia się w zależności od pojazdu.

Z tego powodu wykonanie naprawy zwykle zajmuje mechanikowi od czterech do ośmiu godzin. Daje to dość szeroki przedział cenowy od 200 do 800 USD.

Należy pamiętać, że im bardziej skomplikowana jest praca, tym więcej można zaoszczędzić, wykonując ją samodzielnie, ale będzie to również większy ból głowy.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz