• kontakt@powlokiceramiczne.edu.pl

Samochód z powłoką ceramiczną - jak myć ?

Samochód z powłoką ceramiczną - jak myć ?

Samochody z powłoką ceramiczną wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Sam proces mycia nie różni  się prawie w żadne sposób od tradycyjnego mycia lakieru samochodowego, jednak należy pamiętać o wszystkich kwestiach bezpieczeństwa, oraz stosowaniu właściwej chemii samochodowej. Problem odpowiedniego doboru kosmetyków często sprawia, że właściciel zabezpieczonego samochodu wręcz szkodzi swojemu pojazdowi, stosując niewłaściwe środki, oraz techniki czyszczenia zabezpieczonego lakieru.

Aby dokładnie oczyścić lakier i nie uszkodzić powłoki ceramicznej, powinniśmy zapoznać się z pH produktów, które stosujemy do czyszczenia naszego samochodu. Powłoki ceramiczne tworzą wytrzymałą strukturę, której czyszczenie jest najskuteczniejsze przy użyciu lekko kwasowych produktów. Wynika to z faktu, iż chemia o kwasowym odczynie lepiej odetka pory powłoki, oczyszczając ją i przywracając właściwości ochronne i hydrofobowe.

Proces rozpoczynamy od spryskania lakieru pre-washem, który rozpuści wstępne zanieczyszczenia i pozwoli na ich usunięcie z powierzchni lakieru, bez jego uszkadzania.. Spłukujemy pre-wash i wszelkie zanieczyszczenia wstępne, po czym możemy przystąpić do mycia samochodu za pomocą piany aktywnej. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zabezpieczony lakier lubi środki lekko kwasowe. Możemy więc skorzystać z lekko kwaśnej piany służącej do mycia zabezpieczonych pojazdów. Rozprowadzamy ją po powierzchni karoserii przy użyciu pianownicy ręcznej, lub podłączanej do myjki ciśnieniowej. Pianę rozprowadzamy od dołu samochodu do jego góry. Dzięki temu piana dłużej będzie reagować z głęboko osadzonymi zabrudzeniami. Spłukujemy pianę z lakieru w taki sam sposób, jak w przypadku jej aplikacji, od dołu do góry. Pozwala to na dokładniejsze oczyszczenie lakieru samochodu pod ciśnieniem, czyli w warunkach, w których najlepiej czyści piana aktywna.

Po umyciu lakieru pianą, przystępujemy do mycia „na dwa wiadra”. Technika ta polega na wykorzystaniu dwóch wiader z separatorami brudu, oraz rękawicy do mycia. Pozwolą one na odpowiednie oczyszczenie lakieru z zalegających w jego strukturze drobinek brudu. Przygotowujemy jedno wiadro z ciepłą wodą i szamponem, w którym wytwarzamy pianę, oraz drugie, z czysta wodą, dostosowane do płukania rękawicy z zebranych zanieczyszczeń. Ponownie, tak jak w przypadku piany, możemy zastosować szampon o lekko kwasowym odczynie. Nabieramy na rękawicę szampon, a następnie rozprowadzamy go po powierzchni lakieru. Po umyciu jednego elementu, płuczemy rękawicę, pozbywając się drobinek brudu ze struktury rękawicy. Po zakończeniu mycia, spłukujemy szampon z powierzchni samochodu.

Po ukończeniu mycia, przystępujemy do osuszania samochodu. Ważne jest, aby ręcznik, z którego korzystamy, był miękki i gładki, a przede wszystkim czysty. Jeśli podejmiemy się osuszania lakieru zapylonym ręcznikiem, poprzez uwięzione w nim drobinki pyłu i piasku, może on wyrządzić duże szkody powłoce ceramicznej, jak również lakierowi. Zarzucamy ręcznik na dany element karoserii, po czym delikatnie go ściągamy, zbierając całą jego powierzchnią krople wody pozostawione na powierzchni lakieru. Możemy również pomóc sobie dmuchawą do osuszania samochodu.

Ostatnim krokiem będzie odpowiednie odżywienie powłoki ceramicznej i chronionego przez nią lakieru. W tym celu możemy skorzystać z tradycyjnego Quick Detailera, który zapewni wspaniały blask lakierowi. Na rynku dostępne są także Quick Detailery dostosowane do pielęgnacji lakieru zabezpieczonego powłokami ceramicznymi. Ich skład wzbogacony jest o SiO2, co pozwala na odżywienie powłoki ceramicznej i wzmocnienie jej struktury. Idealnym przykładem takiego produktu jest Fireball Ultimate Coating Wax. Spryskujemy czystą mikrofibrę Quick Detailerem i delikatnie wcieramy go w strukturę lakieru. Po dotarciu preparatu, lakier samochodu jest czysty, a powłoka ceramiczna, odżywiona i wzmocniona.

W ten sposób możemy pielęgnować lakier zabezpieczony powłoką ceramiczną. Stosując się do powyższych zaleceń, możemy znacznie przedłużyć życie powłoki, a tym samym lakieru naszego samochodu. Oczywiście nic nie zastąpi prawidłowego serwisowania powłoki, więc przynajmniej raz na rok powinniśmy oddać samochód w ręce detailerów. Zweryfikują oni stan powłoki i w razie potrzeby uzupełnią ją, co pozwoli nam dłużej cieszyć się czystym, lśniącym samochodem.

 

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz